10 דברים שלא ידעתם על ROYAL OAK של אודמר פיגה

10 דברים שלא ידעתם על ROYAL OAK של אודמר פיגה Royal Oak (RO או APRO, כפי שהוא מכונה בפי מעריציה הנלהבים של הקולקציה) נחשבת לקולקציה המשמעותית הראשונה שהציגה אודמר פיגה בשנת 1972, בזמן תצוגת Swiss Watch Show. הדגם הנועז שכלל צמיד פלדה לא הפך ללהיט מיידי, כפי שקורה לעיתים לדגמי שעונים, אלא לקח לו זמן לחלחל לתודעה. אבל, משעשה זאת, הפך לאחד הדגמים המוצלחים ביותר של אודמר פיגה. ריכזנו עבורכם כמה אנקדוטות ועובדות עליו, שספק רב אם אפילו מעריציו המושבעים של השעון יודעים עליו.

אודמר פיגה רויאל אוק אוף שור 44 ממ בייזל קרמי

10 עובדות על Royal Oak של אודמר פיגה:

1. השעון עוצב תוך יום

כן, קראתם נכון, יום אחד, זה מה שנדרש כדי לעצב את אחד השעונים המשמעותיים והמשפיעים ביותר שאנחנו מכירים. כאשר הבריף העיצובי נמסר לידיו של מעצב השעונים הצעיר ג'רלד גנטה (אשר כבר קנה לעצמו שם כאשר עבד בחברות כמו אומגה ו-Universal Genève), תגובתו העיצובית הייתה שעון מתומן, לא מוכר ולא שיגרתי למראה, שהיווה את הבסיס לעיצוב הסופי של ה- RO. כל זה, נעשה תוך פחות מ-24 שעות.

2. אב הטיפוס (הפרוטו-טייפ) של ה-RO היה עשוי זהב לבן

אחד מטיעוני הנגד של המתנגדים ל-Royal Oak היה שלמרות שהוא היה עשוי stainless steel, הוא עלה כמו שעונים מקבילים (ואולי אף יותר מהם) העשויים מתכות אצילות כזהב או פלטינה. בתקופה שלפני הצגתו הראשונה של השעון, בתערוכה ב-1972, לחברת אודמר פיגה עדיין לא היה ניסיון בעבודה עם פלדה, ומשכך, לא היה לה זמן לפתח את הכלים והטכניקות הדרושות כדי לסיים את הקייס והצמיד המסובכים של Royal Oak, בסטנדרטים הקפדניים אליהם הורגל שוק הלקוחות. משכך, לקחה צעד אחורה מהפלדה, וביצעה את אב הטיפוס במתכת בה היה לה ניסיון רב, זהב.

3. ה- Royal Oak יצר רמה חדשה לגמרי של שעונים

לפני כניסתו של ה- Royal Oakלשוק, שעונים ספורטיביים היו כל דבר, פרט למפוארים. נזכיר כי מדובר בשנות ה-70, עשורים לפני פריצתם של הטלפונים הסלולאריים לחיינו, בתקופה בה שעונים היו צורך ולא אמצעי ליצירת תדמית. השעונים של אותה התקופה שקפו מציאות זו, ושעונים כמו Rolex Submariner או Blancpain Fifty - Fathoms תוכננו להיות עמידים ופרקטיים, ולא בהכרח מעוצבים ואופנתיים. Royal Oak תוכנן מלכתחילה להיות פריט מותרות. אבל, הוא כלל גם תכונות water-resistant, על מנת למלא את צרכיהם של אנשי חוג הסילון, שאליו כיוון, בעת מסעותיהם בעולם.

4. ה- Royal Oak היה אמור להיקרא "ספארי"

לפני שהתקבע השם Royal Oak כשמו הרשמי, לאורך מהלך פיתוח אב הטיפוס במשרדי אודמר פיגה, הוא כונה "ספארי", בין השאר בגלל יומרות הספורט הגלויות שלו, שעוררו אסוציאציות של חקר המדבר. מיותר לציין שהכינוי התפוגג, מכיוון שבאודמר פיגה החליטו שהוא איננו עולה בקנה אחד עם הדימוי של המותג שרצו ליצור.

5. השם ספארי בכ"ז לא הלך לאיבוד

שלושה עשורים מאוחר יותר, אודמר פיגה ייצרו דגם בשם "ספארי", אשר היה מבוסס על הכרונוגרף Royal Oak Offshore.

6. ה- Royal Oak נקרא על שם עץ אלון

אם להיות ספציפיים, אותו עץ אלון שבין ענפיו התחבא המלך צ'ארלס השני מה- Roundheads לאחר קרב וורצ'סטר ב-1651. גרסה נוספת מספרת, שהיו גם שמונה ספינות מלחמה של הצי הבריטי שכונו "Royal Oak", מה שהוביל אנשים לחשוב כי ההשראה לעיצוב הבייזל של השעון נלקחה מצורתו של אשנב ספינה. אבל למעשה...

7. עיצוב הבייזל נוצר בהשראת קסדת צלילה

ככל הנראה, לאחר שקבל ג'רלד גנטה את הבריף ל- Royal Oak, נתקל גנטה באמודאי שעלה מאגם ז'נבה וחשב לעצמו, שאם הברגים המחזיקים את הלוחית חזקים מספיק כדי להבטיח אטימות למים של הקסדה, הם בוודאי מסוגלים לעשות זאת עבור שעון.

8. הברגים בבייזל של ה- Royal Oak עשויים זהב

זהו זהב לבן, אבל הם עשויים להיראות כעשויים מזהב צהוב מזוויות מסוימות, מפני שהם קטנים מכדי להיות מצופים ברודיום. וכן, הם עוברים ישר דרך הקייס, מחזיקים ומחברים את כל חלקי השעון יחד (הברגים ב- Royal Oak Offshore עשויים stainless steel, אגב).

9. לקח לאודמר פיגה כמעט שלוש שנים למכור את 1,000 השעונים הראשונים

ה-Royal Oak היה רחוק מלהיות הצלחה מסחררת, בתחילתו, והיו אפילו "מומחים" שטענו כי השעון הזה יהיה הסיבה להתמוטטותה של אודמר פיגה. המחיר ה"מופקע" (3,600$) שהוצמד לשעון בעל העיצוב הזוויתי והבלתי שיגרתי הזה, היה גבוה ממחירם של שעונים רבים אחרים בשוק (לצורך השוואה, מחירו ב-1972 היה פי 10 ממחירו של Rolex Submariner!).

10. אבל אז הדגם התחיל להימכר, והרבה!

על כך שהדגם הצליח להימכר (ונמכר), כולנו יכולים להעיד. אבל מה שעושה את ההצלחה לעוד יותר מתוקה עבור אודמר פיגה, הוא זה, שבמקום להביא אותה לפשיטת רגל, כפי שקרה ליצרני שעונים רבים במהלך ה-Quartz Crisis, ה- Royal Oak היה הדגם שהציל את אודמר פיגה בתקופתו של המשבר. סביר גם להניח כי נמצאה קורלציה ברורה בין אותם "מומחים" שהעבירו ביקורת על החלטתה של אודמר פיגה לייצר את ה- Royal Oak המוזר למראה והיקר, לבין אותם יצרני שעונים שנעלמו מהמפה בעקבות ה-Quartz Crisis. J לכל אחד מדגמי שעוני היוקרה סיפור מעניין ואנקדוטות משלו... בחנות של גוטהלף ע. שעונים שברחוב ויצמן 2, ת"א, ממתינים לכם שעוני יוקרה רבים, ביניהם גם דגמי Royal Oak ו- Royal Oak Offshore. נשמח לעמוד לרשותכם בייעוץ ובהתאמה.

כתבות מומלצות:

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה